دکتر مریم فرضی

دکتر مریم فرضی مشاور ارشد خانواده

شاید خودتان، تعجب کردید؟! در بسیاری از مواقع ما خوشبخت نیستیم زیرا راه‌های خوشبختی در دسترس‌مان را نمی‌شناسیم و به جای آنکه به استقبال خوشبختی برویم، راه ورود آن به زندگی‌مان را سد می‌کنیم. اگر به دنبال خوشبختی می‌گردید، باید بدانید که این اشتباهات خوشبختی شما را می‌کشند. دکتر فیل مک‌گرا از مشهورترین روانشناسان جهان متذکر میشود که خوشبختی چیزی دست‌نیافتنی نیست. به نظر دکتر فیل تنها با اجتناب از 10 اشتباه می‌توان خوشبختی پایدار را در زندگی به دست آورد.

 
1. امروز مهم است یا فردا؟
زندگی کردن در ترس

خیلی از انسان‌ها در هراس از فردا زندگی می‌کنند. سایه ترس روی زندگی آنها گسترده شده و مدام از این می‌ترسند که فردا چه خواهد شد. اما یک لحظه منطقی فکر کنید، شما که نمی‌توانید فردا را کنترل کنید، اما چیزی که می‌توانید آن را کنترل کنید زندگی خودتان، در همین لحظه است. ترس‌تان در مورد آینده را کنار بگذارید و یاد بگیرید همین لحظه را دوست داشته باشید و از آن لذت ببرید. آنچه باید بدانید این است: این لحظه‌ای که در آن هستید دیگر تکرار نمی‌شود، پس قدر آن را بدانید.

2. همین حالا شکر کنید
شکر گزار نبودن 

هرروزی را که می‌گذرانید باید همراه با شکرگزاری باشد. قطعا اگر فکر می‌کنید که دلیلی برای شکرگزاری نیست به این فکر کنید که زنده هستید و می‌توانید هرکاری که می‌خواهید با زندگی‌تان انجام دهید. 
به این فکر کنید که حتما در زندگی شما نکات زیادی هستند که باید برای آنها خوشحال باشید. کافی است کاغذی بردارید و هرچیزی را که فکر می‌کنید در زندگی‌تان ارزش دارد بنویسید، آن وقت می‌بینید که باید شکرگزار باشید.

3. خوشبختی یعنی خوب خوابیدن 
دیر خوابیدن

کافی است چندروز خوب نخوابید تا فکر کنید کل جهان به هم ریخته است و هیچ‌چیز خوب نیست و هیچ امیدی به آینده وجود ندارد. کم‌خوابی تمرکز شما را می‌گیرد و سرعت عمل فکری‌تان را کاهش می‌دهد. همه اینها باعث می‌شود دنیا پیش چشم‌تان تیره و تار شود. برای فرار از این حالت چه می‌کنید؟ به قهوه پناه می‌برید؟ کافئین قهوه باعث می‌شود که احساس اضطراب و ترس سراغ‌تان بیاید و اوضاع بدتر از این شود.

4. به چه پناه می‌برید؟
پناه بردن به راه‌های نامناسب

وقتی احساس خوشبختی نمی‌کنید چه می‌کنید؟ به سیگار پناه می‌برید؟ یا ممکن است سراغ موارد نامناسب دیگر مثل موادمخدر بروید؟ این کارها می‌تواند وضعیت را از آنچه هست هم بدتر کند. باید بدانید که آنچه به آن پناه برده‌اید درست و سالم است یا نه، مثلا پناه بردن به غذاها هم در زمانی که احساس خوشبختی نمی‌کنید، یک اشتباه است.

5. شما قاضی هستید یا وکیل مدافع؟ 
قضاوت کردن در مورد دیگران

سعی کنید که اطرافیان‌تان را درک کنید و بفهمید نه اینکه در مورد آنها قضاوت کنید. شاید این کار سخت‌ترین کار باشد اما زندگی شما را ساده می‌کند. همدل و دلسوز دیگران باشید و آنها را دوست داشته باشید تا زندگی خوشحالی داشته باشید. با این شیوه‌ می‌توانید خوشبختی پایدار را به زندگی‌تان وارد کنید . همدلی و همراهی کلید ارتباط است و با ارتباط است که شما از تنهایی خارج می‌شوید و می‌توانید همراهی و همدلی دیگران را داشته باشید و هرگز تنها نمانید.

6. کدام نیمه مهم است؟ 
شکایت کردن

فکر می‌کنید کسی وجود دارد که از یک فرد غرغرو و همیشه شاکی خوشش بیاید؟ اگر خودتان آن آدم همیشه شاکی و بداخلاق و عصبانی باشید چه؟ شاید شما همیشه این احساس را دارید که آدمی منطقی هستید و همیشه براساس واقعیات قضاوت می‌کنید، اما اگر همه به شما می‌گویند «بدبین» بد نیست که در دیدگاه‌های خودتان تجدیدنظر کنید و به جای دیدن نیمه خالی لیوان، همیشه نیمه پر لیوان را ببینید. با خوش‌بینی زندگی زیباتر می‌شود و احساس خوشبختی به زندگی شما وارد می‌شود.

7. از خودتان بدتان می‌آید؟ 
اول خودت، بعد دیگران

پژوهش‌ها می‌گویند که حدود 15درصد از زنان از وضعیت جسمی و شکل ظاهری خود راضی نیستند. این بسیار ناراحت‌کننده است. شما باید افکار منفی را از زندگی‌تان بیرون کنید و بهتر است این کار را اول از خودتان شروع کنید؛ نه اینکه خودشیفته و بیش از حد مغرور شوید، اما آنچه را که هستید، بپذیرید. زمانی که خودمان را دوست نداشته باشیم، نمی‌توانیم دیگران را دوست بداریم. از همین حالا شروع کنید، در آینه خودتان را نگاه کرده و حس پذیرش خودتان و علاقه به خودتان را لمس کنید.

8. استثنائا این‌بار ایده‌آل نباشید 
فکر کردن دائمی به ایده‌آل‌ها 

همیشه می‌خواهید بهتر و بهترین باشید؟ می‌خواهید بی‌عیب و نقص باشید؟ خب بهترین و کامل‌ بودن تقریبا غیرممکن است باید بدانید که اگر تمام تلاش‌تان را می‌کنید که موفق باشید، همین یعنی اینکه شما «عالی» هستید. دراین صورت باید از آنچه هستید و آنچه انجام داده‌اید، راضی باشید.زندگی کوتاه است و اگر این موضوع را درنظر نگیرید، همین زمان کوتاه را هم از دست خواهید داد. بهترین کار این است که از تک‌تک دقایق عمرتان لذت ببرید.

9. مرده ، زنده‌اش کنید 
تقصیر ها را به گردن زمان انداختن
«وقت ندارم»، «نمی‌توانم به کارهایم برسم»، «به هیچ کاری نمی‌رسم» اینها جملات و شکایات شایعی هستند اما نباید تقصیراتی را که متوجه خودتان است به گردن نداشتن زمان بینداز.اگر دوست دارید کاری را انجام دهید یا اگر کار مهمی دارید که حتما باید انجام شود باید زمانش را پیدا کنید، هرقدر هم که سرتان شلوغ باشد قطعا زمان‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کرده و آنها را از حالت مرده خارج کنید. قدرت برنامه‌ریزی و حذف چیزهای غیرضروری شما را موفق خواهد کرد؛ شک نکنید. 

10. موج‌سواری کنید 
عدم تمایل به تغییر و عدم پذیرش تغییرات پیرامون

زندگی مثل دریایی است که هر موج آن یک تغییر در زندگی شما ایجاد می‌کند. بهتر است موج‌سواری بلد باشید یا اینکه سعی کنید درخلاف جهت موج‌ها شنا کنید؟ همه چیزهایی را که دارید دوست داشته باشید اما بدانید تغییرات لزوما به معنای از دست دادن هرچه دوست دارید نیست. 
وقتی بپذیرید که تغییر جزئی از زندگی است بیشتر قدر آنچه دارید را خواهید دانست و انسان خوشحال‌تر و خوشبخت‌تری خواهید بود.