دکتر مریم فرضی

کارشناس : دکتر مریم فرضی روان شناس

در صورت پخش نشدن صدای مصاحبه اینجا کلیک کنید

اینجا برای زندگی ۲۲ شهریور 1391

موضوع : راههای رسیدن به آرامش(داشتن سلامت روان )

داشتن روح و روانی سالم با میزان رضایت از زندگی و شادکامی لحظه هایی که روزها و شب ها در کنار خانواده و دوستان مان می گذرانیم، ارتباط مستقیم دارد؛ لحظاتی که با رعایت قواعدی ساده و کاربردی می تواند در برطرف کردن نیازهای ما برای دست یافتن به یک زندگی ایده آل موثر باشد شاید فکر کنید که اینها حرف هایی بی ارزش هستند اما مرتب بودن و چیدمان صحیح لوازم، لباس ها و اسباب یکی از مهم ترین اصول برای داشتن یک اتاق خواب مناسب است. به اعتقاد بسیاری از طراحان دکوراسیون در صورتی که اتاق خواب، کمدها و قفسه های موجود در این اتاق منظم و مرتب باشند افراد هنگام خواب احساس آرامش و امنیت بیشتری دارند و راحت تر به خواب می روند و در نتیجه کمتر مشکلات خواب خواهند داشت و در نتیجه روح سالم تری دارند. بهتر است کمدها، قفسه ها و وسایلی را که زیر تخت نگهداری می کنید به صورت مرتب و منظم در فضاهای موجود بچینید. سعی کنید وسایل، لباس ها و ابزاری را که به آنها نیاز ندارید از اتاق خواب دور کنید و تا حد امکان از وسایلی نگهداری کنید که وجودشان برای شما ضروری است . 
یکی از راه های ساده خوب شدن حال روح این است که گل های آپارتمانی را به خانه ببرید. حتی اگر امکان مراقبت از گل های آپارتمانی را در خانه ندارید، با یک گلدان پر از گل های رنگارنگ این حس را تجربه کنید. گل ها و گیاهان سبز و شاداب یکی از بهترین منابع انرژی طبیعی هستند که می توانید از انرژی آنها برای بالابردن کیفیت زندگی خود بهره ببرید. مراقبت از این جانداران سبزرنگ در خانه و رسیدگی منظم و روزانه به آنها نشاطی را در اعضای خانواده به وجود می آورد که به مرور موجب افزایش حس مراقبت، محبت و بهبود روابط دوستانه میان اعضای خانواده خواهد شد و به میزان سلامت روحی خانواده می افزاید. استفاده از گل های آپارتمانی هماهنگ، مانند بامبو یا زنبق به افزایش آرامش و امنیت در خانه کمک زیادی می کنند . 
شما می توانید با استفاده از رنگ ها به سلامت روانی خودتان کمک کنید یعنی در یک کلام اهمیت رنگ دیوارها را دست کم نگیرید. بهترین رنگ ها برای اتاق کودک، رنگ های شاد، روشن و گرم است. استفاده از رنگ های نارنجی، زرد و سبز می تواند تاثیر زیادی در نشاط و شادابی کودک داشته باشد و انگیزه او را برای بازی تقویت کند. بنابراین برای رنگ آمیزی اتاق کودک تان دور رنگ های سرد و تیره را خط بکشید. در عوض رنگ های شاد و طرح های نشاط آور را برای تزیین دیوارها به کار گیرید. در انتخاب نقاشی و طرح های روی دیوار دقت کنید زیرا طرح ها و اسباب بازی های خشن از قبیل عروسک های ترسناک یا وسایل جنگی و سربازها که بیشتر مورد توجه پسربچه هاست، به افزایش میزان خشونت در کودکان منجر می شود. تنها از طرح های مثبت و لطیف برای افزایش حس مهربانی و صداقت در کودکان تان استفاده کنید زیرا افکار مثبت منجر به بروز رفتار مناسب و مثبت خواهد شد. یکی دیگر از مواردی که در فصل های سردتر به گرم شدن فضای خانه کمک می کند، استفاده از نور شمع یا نورهای زردرنگ است. این نورها موجب تداعی نور گرم خورشید در روزهای زمستانی ای می شوند که آفتاب بیشتر ساعات روز را پشت ابرها پنهان می ماند. استفاده از شمع در بخش های مختلف خانه مثل روی اپن آشپزخانه، میز ناهارخوری، اتاق خواب و اتاق نشیمن می تواند تاثیر زیادی در ایجاد فضایی گرم و صمیمانه در روزهای پاییزی و زمستانی داشته باشد. یکی از مهم ترین نکاتی که در بهداشت روانی اعضای خانواده به ویژه فرزندان مهم است، تقویت روابط و بنیان های خانواده با کمک طراحی داخلی و دکوراسیون خانه است. به این ترتیب که چینش مبلمان در فضای اتاق نشیمن باید به گونه ای باشد که یک فضای صمیمی را برای اعضای خانواده ایجاد کند. به گونه ای که وقتی اعضای خانواده روی صندلی ها یا مبل ها می نشینند، دور یک محور گرد هم آیند و امکان ارتباط چشم در چشم را داشته باشند و به این ترتیب بتوانند با یکدیگر در یک محیط صمیمی و گرم گفت وگو و در مورد مسایل روزشان با هم درددل کنند. به این ترتیب والدین در شرایط بهتری با دغدغه های فرزندان شان آشنا می شوند و برای مدیریت بحران، آمادگی بیشتری پیدا می کنند .